Satco LED PAR30LN Color Selectable Light Bulb – 15W – 100W Equivalent – E26 Base – Dimmable
With color temperature adjustment slider to find the perfect lighting for your home!
Satco LED 15PAR30LN/15W/LED/CCT Selectable/1800L/100W Equivalent
SATCO|NUVO’s High Lumen and CCT Selectable PAR lamps are designed for diverse indoor and outdoor applications. With crisp, 90 CRI light output choose 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures at installation to create the perfect atmosphere. They are an ideal lamp for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting and task lighting. And, with a wet location rating, these lamps are also perfect for use outdoors in flood lighting and landscape lighting uses.
- 5 CCT Selectable
- High Lumens - 1800L
- Wet Location Rated
- Efficacy up to 142 LPW
- Superior 90 CRI light quality
- 40 Degree Beam Angle
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR30LN |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1800L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V Only |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | PAR |
| Lamp Type | PAR |
| Technology | LED |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Satco LED PAR30LN Color Selectable Light Bulb – 15W – 100W Equivalent – E26 Base – Dimmable
Satco LED PAR30LN Color Selectable Light Bulb – 15W – 100W Equivalent – E26 Base – Dimmable
With color temperature adjustment slider to find the perfect lighting for your home!
Satco LED 15PAR30LN/15W/LED/CCT Selectable/1800L/100W Equivalent
SATCO|NUVO’s High Lumen and CCT Selectable PAR lamps are designed for diverse indoor and outdoor applications. With crisp, 90 CRI light output choose 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures at installation to create the perfect atmosphere. They are an ideal lamp for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting and task lighting. And, with a wet location rating, these lamps are also perfect for use outdoors in flood lighting and landscape lighting uses.
- 5 CCT Selectable
- High Lumens - 1800L
- Wet Location Rated
- Efficacy up to 142 LPW
- Superior 90 CRI light quality
- 40 Degree Beam Angle
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR30LN |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1800L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V Only |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | PAR |
| Lamp Type | PAR |
| Technology | LED |
Original: $19.99
-65%$19.99
$7.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With color temperature adjustment slider to find the perfect lighting for your home!
Satco LED 15PAR30LN/15W/LED/CCT Selectable/1800L/100W Equivalent
SATCO|NUVO’s High Lumen and CCT Selectable PAR lamps are designed for diverse indoor and outdoor applications. With crisp, 90 CRI light output choose 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures at installation to create the perfect atmosphere. They are an ideal lamp for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting and task lighting. And, with a wet location rating, these lamps are also perfect for use outdoors in flood lighting and landscape lighting uses.
- 5 CCT Selectable
- High Lumens - 1800L
- Wet Location Rated
- Efficacy up to 142 LPW
- Superior 90 CRI light quality
- 40 Degree Beam Angle
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR30LN |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1800L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V Only |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | PAR |
| Lamp Type | PAR |
| Technology | LED |














