🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Satco LED PAR16 Bulb – 6.5W – 60W Halogen Equivalent – E26 Base – Warm White – 3000K
PAR16 Flood Bulb
Satco LED 6.5W PAR16/E26/LED/3000K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR16 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | PAR |
| Lamp Type | PAR |
| Technology | LED |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Satco LED PAR16 Bulb – 6.5W – 60W Halogen Equivalent – E26 Base – Warm White – 3000K
Satco LED PAR16 Bulb – 6.5W – 60W Halogen Equivalent – E26 Base – Warm White – 3000K
PAR16 Flood Bulb
Satco LED 6.5W PAR16/E26/LED/3000K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR16 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | PAR |
| Lamp Type | PAR |
| Technology | LED |
$7.00
Original: $19.99
-65%Satco LED PAR16 Bulb – 6.5W – 60W Halogen Equivalent – E26 Base – Warm White – 3000K—
$19.99
$7.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PAR16 Flood Bulb
Satco LED 6.5W PAR16/E26/LED/3000K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR16 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Product Category | PAR |
| Lamp Type | PAR |
| Technology | LED |














