Satco LED Night Light Bulbs – 0.7W – 7W Incandescent Equivalent – E12 Base – Clear – 2700K – Pack of 2
Satco LED 0.7W Night Light C7/E12/LED/2700K/30L 7W Equivalent
Satco's 0.7-watt LED lamp is the ideal lamp choice for night lights, candle lights, and decorative use. The bulb has a 360 degree beam spread and a candelabra base. This clear bulb is rated for 15,000 hours of warm white light.
- Lawful for sale in California
- 15000 average rated hours of use
- Glass construction
- Damp location rated
- Suitable for indoor use
- Sold as a 2 pack
| Watts | 0.7W |
| Incandescent Equivalent | 7W |
| Volts | 120V |
| Shape | C7 |
| Base | Candelabra |
| ANSI Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 30L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Candle |
| Lamp Type | Candle |
| Technology | LED |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Satco LED Night Light Bulbs – 0.7W – 7W Incandescent Equivalent – E12 Base – Clear – 2700K – Pack of 2
Satco LED Night Light Bulbs – 0.7W – 7W Incandescent Equivalent – E12 Base – Clear – 2700K – Pack of 2
Satco LED 0.7W Night Light C7/E12/LED/2700K/30L 7W Equivalent
Satco's 0.7-watt LED lamp is the ideal lamp choice for night lights, candle lights, and decorative use. The bulb has a 360 degree beam spread and a candelabra base. This clear bulb is rated for 15,000 hours of warm white light.
- Lawful for sale in California
- 15000 average rated hours of use
- Glass construction
- Damp location rated
- Suitable for indoor use
- Sold as a 2 pack
| Watts | 0.7W |
| Incandescent Equivalent | 7W |
| Volts | 120V |
| Shape | C7 |
| Base | Candelabra |
| ANSI Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 30L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Candle |
| Lamp Type | Candle |
| Technology | LED |
Original: $9.99
-65%$9.99
$3.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satco LED 0.7W Night Light C7/E12/LED/2700K/30L 7W Equivalent
Satco's 0.7-watt LED lamp is the ideal lamp choice for night lights, candle lights, and decorative use. The bulb has a 360 degree beam spread and a candelabra base. This clear bulb is rated for 15,000 hours of warm white light.
- Lawful for sale in California
- 15000 average rated hours of use
- Glass construction
- Damp location rated
- Suitable for indoor use
- Sold as a 2 pack
| Watts | 0.7W |
| Incandescent Equivalent | 7W |
| Volts | 120V |
| Shape | C7 |
| Base | Candelabra |
| ANSI Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 30L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Candle |
| Lamp Type | Candle |
| Technology | LED |














