š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Satco LED G40 Globe Light Bulb ā 6W ā 60W Equivalent ā Frosted ā E26 Base ā Warm White ā 2700K
Satco Globe LED 6W G40/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | G40 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 320 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Globe |
| Lamp Type | Globe |
| Technology | LED |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Satco LED G40 Globe Light Bulb ā 6W ā 60W Equivalent ā Frosted ā E26 Base ā Warm White ā 2700K
Satco LED G40 Globe Light Bulb ā 6W ā 60W Equivalent ā Frosted ā E26 Base ā Warm White ā 2700K
Satco Globe LED 6W G40/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | G40 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 320 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Globe |
| Lamp Type | Globe |
| Technology | LED |
$19.99
Satco LED G40 Globe Light Bulb ā 6W ā 60W Equivalent ā Frosted ā E26 Base ā Warm White ā 2700Kā
$19.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satco Globe LED 6W G40/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | G40 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 320 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Product Category | Globe |
| Lamp Type | Globe |
| Technology | LED |














