🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Satco LED 60W Equivalent Clear Torpedo Bulb – 5.5W – E12 Candelabra Base – 2700K
Satco LED 5.5W B11/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 5.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | B11 |
| Base | Candelabra |
| ANSI Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Lamp Type | Candle |
| Technology | LED |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Satco LED 60W Equivalent Clear Torpedo Bulb – 5.5W – E12 Candelabra Base – 2700K
Satco LED 60W Equivalent Clear Torpedo Bulb – 5.5W – E12 Candelabra Base – 2700K
Satco LED 5.5W B11/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 5.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | B11 |
| Base | Candelabra |
| ANSI Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Lamp Type | Candle |
| Technology | LED |
$9.99
Satco LED 60W Equivalent Clear Torpedo Bulb – 5.5W – E12 Candelabra Base – 2700K—
$9.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satco LED 5.5W B11/LED/2700K/500L 60W Equivalent
| Watts | 5.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | B11 |
| Base | Candelabra |
| ANSI Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 120V only |
| Hours Rated | 15000 |
| Lamp Type | Candle |
| Technology | LED |














