🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Satco LED 40W Equivalent G9 Double Loop Halogen Replacement Light Bulb - 5w Dimmable – Clear – Warm White – 2700K
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | G9 Double Loop |
| ANSI Base | G9 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
Electrical
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Operating Frequency | 60Hz |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Type | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable or Triac |
| Hours Rated | 25000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Satco LED 40W Equivalent G9 Double Loop Halogen Replacement Light Bulb - 5w Dimmable – Clear – Warm White – 2700K
Satco LED 40W Equivalent G9 Double Loop Halogen Replacement Light Bulb - 5w Dimmable – Clear – Warm White – 2700K
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | G9 Double Loop |
| ANSI Base | G9 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
Electrical
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Operating Frequency | 60Hz |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Type | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable or Triac |
| Hours Rated | 25000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
$7.00
Original: $19.99
-65%Satco LED 40W Equivalent G9 Double Loop Halogen Replacement Light Bulb - 5w Dimmable – Clear – Warm White – 2700K—
$19.99
$7.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | G9 Double Loop |
| ANSI Base | G9 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
Electrical
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Operating Frequency | 60Hz |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Type | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable or Triac |
| Hours Rated | 25000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |














